Hakkımda

Psikolog Ufuk Koşar Kimdir?

1991’de Antakya’da dünyaya gelmiştir. Liseyi Yahya Turan Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamlamış, son sınıftayken MEB düzenlediği I. Ulusal Sosyal Bilimler Olimpiyatları -Felsefe&Psikoloji&Sosyoloji dalındaki forum ve münazara alanında “Modern Dünya Etiğinin Küreselleşme İle İlişkisi” konusu savunusu ile gümüş madalya kazanmıştır. İlk lisans eğitimi (2009-2014) Dokuz Eylül Üniversitesi Türkçe öğretmenliğidir. Sonrasında Atılım Üniversitesi’nde tam burslu (2016-2018) ve ardından (2018-2021) İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde psikoloji eğitimine devam etmiştir. 2013 yılından beridir çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak yer almıştır.

2014 yılında ALİKEV ve SUGENDER ortak projesi olan Düş Adımları ile Prof. Dr. Ayşe Gül Altınay’dan toplumsal cinsiyet eğitimi almıştır. 2016 yılında Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği’nde etkinlik biriminde görev almıştır. 2017 yılında ASAM ve Conflictus’un hazırladığı GIZ tarafından fonlanan Together We Stand projesinde genç liderlik, proje yazımı ve arabuluculuk eğitimlerinin ardından süpervizyon eşliğinde 4 etkinlik içeren bir sosyal uyum projesi yazarak proje yönetimine dair tecrübe kazanmıştır. 2017 yılında Atılım Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde stajyer olarak bulunmuş, eleştirel erkeklik üzerine bir kendine yardım grubu başlatmıştır. 2018 yılında Herkes İçin Ruh Sağlığı Derneği’nde (RUSAG) gönüllü olarak başlamış ve kendi projesi olan Eleştirel Erkeklik Destekleyici Grup Danışmanlık Çalışması’nı tasarlayıp Dr. klinik psikolog Sıla Derin süpervizyon alarak hayata geçirmiştir. 2019 yılında N_HumaN Danışmanlık Merkezi’nde insan kaynakları ve iş yaşamında ruh sağlığı, Ege Üniversitesi Nöroloji Polikliniğinde ise klinik nöropsikoloji, 2020 yılında Özel Deniz Hastanesi’nde ise psikiyatri stajını yapmıştır. 2019’dan beri RUSAG’ta toplumsal cinsiyet çalışmaları birim koordinatörüdür. 2020 yılı sonunda gerçekleşen İzmir depremi sonrası Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yürüttüğü psikososyal destek projesinde RUSAG çatısı altında gönüllü olan psikologların saha koordinatörü göreviyle yer almıştır. RUSAG’ta ayrıca hazırlayıp koordinatör olarak yer aldığı “Sahaya Yeni Çıkan Ruh Sağlığı Çalışanları İçin Süpervizyon Projesi” ve “Yeni Mezunlar İçin Görüşme Teknikleri Projesi” mevcuttur. 2020 Kasım’da SPoD+ Ruh Sağlığı Çalıştayı’na katılarak LGBTİ+’ların ruh sağlığı başvurularının ele alınması konusunda eğitim almıştır.

Biruni Üniversitesi ve Ev Okulu Derneği’nden aile danışmanlığı eğitimini tamamlayarak “aile danışmanı” ünvanını almıştır. Klinik psikolog Seval Baysal ve Uzm. Dr. Mehmet Çolak’tan bilişsel davranışçı terapi, Joanna Beazzley Richars’tan transaksiyonel analiz ve kişilik adaptasyonları, Dr. İbrahim Sarı’dan kısa süreli psikodinamik psikoterapi, klinik psikolog İbrahim Eke’den travma ve krize müdahale süpervizyonu ve PhD (C) Onat Özden’den terapide varoluşçu çalışma süpervizyonunu tamamlanmıştır. Klinik psikolog PhD (C) Suzan Girginer’den psikodinamik psikoterapi eğitim ve süpervizyonunu 2020 Eylül’den beri sürdürmektedir.

Herkes İçin Ruh Sağlığı Derneği başkanı (2020-2022), Travma Çalışmaları Derneği üye ilişkileri sorumlusu (2021-…) ve Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği’nin psikolog ekibi sorumlusu (2021.-…), Kadim İnsan Gençlik Kültür Çevre ve Masal Derneği’nin kurucu üyesi ve denetim kurulu üyesi, İzmir Odağ Psikanaliz ve Psikoterapi Derneği üyesidir. Aynı zamanda okçu, yoga eğitmeni ve koşucudur.